Kripto Para Nedir? Blockchain ve Bitcoin Nasıl İşler?

Globalleşen dünya ekonomiler yeni bir kavramı hayatımıza dahil etti. ” Kripto para “. Peki nedir bu kripto para ?

 • Kripto denildiği anda insanlar, sözlük anlamının “gizlilik taşıyan, saklanılan” olmasından dolayı bir adım geri duruyor. Geçmişte yazılım korsanlarının, siyasilerin özel bilgilerini kriptoplu telefonlarından çaldığına dair onlarca haber duyduk. O yüzden kripto kelimesi bilinçaltımıza sürekli güvensiz, saklanması gereken gibi şeyler çağrıştırıyor. Ancak iş öyle değil. Kripto para şu an için aracı kurumlardan daha fazla güven sağlayan bir platform.
 • Kripto paralar, globalleşmeyle birlikte çeşitliliğini arttırarak hayatımıza dahil olmaya devam ediyor. Artık bu platformun para piyasalarına dahil olduğunu kabullenip; Dolar, Euro, Altın gibi araçlarla aynı sınıflandırmaya bilinçaltımızda dahil etmemiz gerekiyor. Öyle ki yazının devamında “kripto para türleri” değil “kripto para birimleri” olarak bahsedeceğiz. Hatta paritesi bile mevcut.

Kripto Paranın Ortaya Çıkması ve Gelişim Süreci;

Başlamadan önce kripto paralarla ilgili terimlerden bazılarını belirtelim.

 • BTC : Bitcoin’in kısaltması
 • Block (Blok) : Bitcoin’in müdahil olduğu her türlü alışverişte parayla ilgili yürütülen her türlü adım, ödeme aşamaları, kişisel bilgilerin girilmesi gibi her bir aşamaya verilen isim.
 • Blockchain (Blok zinciri) : Yukarıda bahsedilen her bir bloğun kayıt edildiği dağınık, merkeziyetsiz veri sistemi.
 • ICO : İlk coin arzı olarak bilinir. Şirketlerin ilk kez piyasaya kendi kripto para birimlerini sürmesi diyebiliriz.
 • Proof of Work (PoW) : Türkçe’si İş Kanıtı olarak çevrilmiştir.Blokchain’in güvenlik ağının önemli bir mekanizmasıdır. Bitcoin madencilerinin blkockchain’e yeni bir blok eklemesi ve işlemleri onaylaması için hazırlanan algoritmadır.
 • uBtc : 0,000001 Btc’ye tekabül eder. Bitcoin’in milyonda biridir.
 • Madencilik : Bir bitcoinin yaratılması işlemidir.

 

 • Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadan ülkelerin kendi para birimleriyle takas edebildiği ve transferi esnasında hiçbir üçüncü parti uygulama, aracım kurumu vs gerektirmeyen bir para birimidir. Satsohi Nakamoto 2008 yılında öncülük etmiştir. Hâlen gelişme aşamasında olup demeyseldir.
 • Yukarıda Bitcoin madenciliği sisteminden bahsetmiştik. Btc’yi yaratma, ortaya çıkma işlemine “madencilik” deniyor ve yaratılan BTC’nin dağılım işlemleri PoW çerçevesindeki PoW algoritması üzerinde gerçekleşiyor. Sistemin temel mantığı ise şu şekilde; Blockchain sisteminde blok kuran madenciler, her alışverişin verilerini ve aşamalarını tek tek kayıt altına alıyor. Blockchain’in asıl mantığı da buydu zaten; verileri güvende tutmak. Bunun sonucunda ise blok güvenliğini sağlayan madenciler, para birimleri üzerinden ödüllendiriliyor.

Madencilik ve blockchain sistemi hakkındaki detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • Bitcon’in güvenliğinden ise blockchain sistemi sorumludur. Bu güveni en üst düzeyde tutan madenciler, sağladıkları avantaj için komisyon alırlar. Yani alışveriş esnasında paylaştığınız tüm bilgileriniz madencilerin dahil olduğu veri listelerinde kayıt altına alınır. Böylelikle şeffaf ve herkes tarafından görülebilen bir ödeme sistemi oluşturulur. Dolandırılıcılık faaliyetlerine karşı kanıtlayıcı unsur olarak görev alabilir. Bir diğer para birimi olan ethereum’da ise aynı sistem “ether” olarak isimlendirilir.

 

 • Bitcoin sınırlı bir kaynaktır. Dolayısıyla diğer para piyasalarında olduğu gibi talep arttıkça paritesi de değişmektedir. Bu içeriğin yazıldığı 01/04/2020 tarihinde 1 Btc = 41.434,32 TL ve 6.187,43 Dolar’dır.
 • Bitcoin’e kripto para borsaları ve diğer menkul kıymetler aracı kurumlarından havale, eft, kredi kartı gibi yöntemlerle sahip olmanız mümkün. Türkiye’de bu amaca hizmet veren en eski ve en çok kullanılan kurum ise BtcTurk.
 • Kripto paraları eğitim, sağlık, teknoloji gibi fiziki para kullanabildiğiniz her sektörde kullanmanız, borsalarda bu paraya yatırım yapmanız ve diğer bir çok alanda kullanmanız mümkün.

 

 • En çok kullanılan kripto para seçenekleri şu şekilde ;
 1. Bitcoin
 2. Ethereum
 3. dalgalanma
 4. urgan
 5. Bitcoin Nakit
 6. Bitcoin SV
 7. Litecoin
 8. EOS
 9. Binance Para
 10. porsukağacı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*