18- Kısa Çalışma Ödeneği ve 28-Pandemi Ücretsiz İzin Hakkında;

Son günlerin çözülemeyen düğümü ; Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin.

Kısa Çalışma Ödeneği ve İzin karmaşaları devam ediyor. Bildirgeleri teslim etmemize birkaç gün kalmasına rağmen sistem hâlen oturmuş değil ve bildirgelerin nasıl verileceği, hangi eksik gün kodlarının kullanılacağı hakkında net bilgiler yok. İşin garip yanı; bu bilgiler yetkililer de yok. Deneme yanılma yoluyla bir şeyler bulmaya çalışıyoruz. Bu konu hakkında İşkur ve SGK memurlarıyla görüşüp aldığımız bilgileri bu başlık altında toparlamaya çalışacağız.

Kısa Çalışma Ödeneği için başvurulan personellerin bordroları nasıl hazırlanmalı?

İlk etapta belirtmek isterim ki; İşkur’un “ödenekten faydalanacak personellere ilişkin form” isimli excel dosyası ufak bir değişikliğe uğradı. İlk olarak işveren sistemine girip, yeni excel formunu doldurmanız gerekiyor. Yeni excel formu XML formatında ve işçinin IBAN bilgisini içeren ek bir sütün mevcut. İşkur çalışanlarının işlerini hafifletmek için, XML ile otomatik aktarımın yapılabilmesi mümkün olan güzel bir sistem hazırlamışlar. Bu excel dosyasını doldurup tekrar mail gönderdikten sonra, yine işveren sisteminden başvurduğunuz personeller için IBAN bilgilerini elle girmeniz gerekiyor.
Ayrıca İşkur memurları net bir şekilde “yeni talep formunuza ekleme yapmayın” diyerek uyarıda bulundular. Eski listeyle aynı olacak, isterseniz personel çıkarma yapabilirsiniz ancak ekleme yapmayın diye altını çizerek belirttiler.
Daha önce müfettiş incelemesinin ardından onay gelirse kısa çalışma ödeneği yardımı yapılacaktı. Şu an ise müfettiş onay beklenmeyecek. Adına başvurulan tüm personeller SGK  bildirgelerinde 18-Kısa Çalışma Ödeneği koduyla bildirilecek. Ödemeler yapılacak ancak müfettişler geriye dönük inceleme yapacak. Bu esnada çok can yanabilir, dikkat etmekte fayda var.

Bordro Düzenleme;

Aşağıdaki örnekler ve bilgiler haftalık çalışmayacak saatin 45 saat olması durumunda yararlanılacak bilgilerden oluşmaktadır;
Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, bordro düzenlenirken işçi için kısa çalışma ödeneğine başvuru tarihiniz esas alınır. Örneğin; bir işçinin 23 Mart’ta kısa çalışmaya başladığını beyan eden bir başvuru formu doldurduysak, bu işçinin 23 Mart’ta kısa çalışmaya başladığını hesaplatacak şekilde bir bordro düzenlememiz gerekiyor.
İlk 22 günlük puantajını girdikten sonra, Mart ayı için Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanılacak gün sayısı 2 oluyor. 23-29 tarihleri arasındaki 7 gün işverenin sorumluluğunda. İşveren, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 40.md gereğince bu 7 günün yarım ücretini ödemekle yükümlü. İsterse tamamını ödeyebilir, ancak yarısını ödemek zorunda.
Bir diğer husus; 7 gün içinde yarım ücret ödense dahi prim tam tahakkuk ettirilmek zorunda. Yani 25.5 günlük maaş öderken, 29 günlük prim hesaplamanız gerekiyor. Bu noktadan sonra; işverenin maaş veya prim yükümlülüğü bayram ve resmi tatiller haricinde kalmıyor. 23 Nisan, 1 Mayıs gibi resmi tatil günleri için ücret ve prim hesaplamaları yeniden yapılacak ve beyan edilecek.
İşkur yetkilileri, tarafımıza önce Normal Kazançlar altında beyan etmeyin demesine rağmen, bir süre sonra fikir değişip Normal Kazançlar kısmında gösterebilirsiniz dediler. Bu noktada direk gün normal çalışma olarak 3.5 gün gösterilebilir.
Dikkat edilmesi gereken diğer nokta; eğer 23 Mart tarihli başvuru yaptıysanız ve ay sonuna kadar olan ücret ve prim yükümlülüğünü karşılayıp ödenekten Nisan itibariyle yararlanmak istiyorsanız dahi, personeli 18 kodla bildirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kısa çalışma hakkı kaybedilebiliyor. (İşkur personellerinin söylediğine istinaden – net bir bilgi değil)

Bir diğer konu, ay içindeki diğer eksik günler.

Eğer kısa çalışma yapılan iş döneminde personelin başka bir eksik günü var ise; örneğin 23 Mart’ta kısa çalışma ödeneği için başvurusu yapılan personel ayın 10’unda rapor aldıysa ya da 16’sında ücretsiz izne çıktıysa, bu noktada bildirge düzenlerken 27 – Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Yukarıda belirtildiği gibi, mutlaka personelin kısa çalışması bildirilmek zorunda. 12-Birden Fazla, 01-İstirahat veya 21-Ücretsiz İzin gibi bildirimler kısa çalışmanızı geçersiz kılabilir.

Hâlen açıklığa kavuşturulamayan bir diğer soru; Ücretsiz izne çıkarılan personeller.

Bu noktada devlet kendi kanunlarıyla çelişmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işverenin personeli kendi rızası olmadan hiçbir şekilde ücretsiz izne çıkartamayacağı belirtilmekte. Eğer bu durum son çare ise; durumun personele tebliğ edilmesi ve personelin bu tebliği imzalaması gerekiyor. Bu personelin bir hakkı ancak ücretsiz izin desteği adı altında bu durum yasallaşmış bir hâle getirildi.
Bilindiği üzere, ücretsiz izne çıkarılan personeller günlük 39 TL tutarında bir destek alabilecek. Desteğin şartları dahi henüz belirli değil. Tek bilinen nokta ise SGK bildirgesinde belirtilmesi gereken kod.
28-Pandemi Ücretsiz İzin olarak açılan kod ile izne çıkarılan personelin beyan edilmesi gerekiyor. Bilindiği kadarıyla, personel 28 kod ile bildirildiği gün kadar yardım ve destek alabilecek.
Mart ayı bildirgelerinde bir çok kişi 28 kod ile bildirim yapamadığını belirtse de, biz bir çok bildirgede 28 kod ile bildirim yaptık. Paket programları kullanan kişiler direk programdan 28 kod ile bildirge göndermeyi denediği zaman e-Bildirge v2 sistemi hata vermekte. Ancak 21 kod ile bildirge gönderip, onay esnasında 28 olarak güncelleme imkanınız mevcut. Bir çok bildirgede bunu başardık, ancak bulunduğumuz şehirden farklı bir mükellefin bildirgesini gönderirken 28 kodu listede dahi yoktu. Bunu da deneme yanılma yoluyla öğreneceğiz.


İlginizi Çekebilir : Hurda Ürünlerin Teslimi / KDV İstisnası ve Tevkifatı
Anahtar Kelimeler : SGK Bildirgeleri, Kısa Çalışma Ödeneği Bildirgeleri, Kısa Çalışma Ödeneği bordrolaştırma, Kısa Çalışma Ödeneği prim ve maaş yükümlülükleri, Pandemi Ücretsiz İzin, SGK eksik gün kodları, Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Eksik Günler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*