Kredi Çekerek Emekli Olmak Mümkün Mü?

Pandemi döneminden etkilenen esnaf ve işveren için verilen devlet desteklerine bir yenisi daha eklendi. Nakdi ücret desteği, kısa çalışma ödeneği, gelir kaybı desteği, kira yardımı desteği ve 7256 sayılı kanun kapsamında çıkartılan yapılandırmanın ardından şimdi de borcu olan BAĞ-KUR’lular için emekli olma şansı kapıda. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kamu bankalarıyla imzaladığı protokole göre, kredi çekerek emekli olmak mümkün olacak. Peki kredi çekerek emekli olmak için ne yapmak gerekiyor?

BAĞ-KUR’lular İçin Kredi Çekerek Emekli Olma Şansı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4 Ocak 2021’de imzaladığı protokole göre, şartları taşıyan kişiler ilgili bankalardan Kredi İşbirliği Protokolü’nden faydalanmak suretiyle kredi çekerek emekli olabilecekler. Bilindiği üzere; 17 Kasım 2020 tarihinde 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yürürlüğe girdi ve işverenlerin vergi, bağkur ve sigorta prim borçları yapılandırıldı. Vergi daireleri ve sosyal güvenlik kurumlarında yığılmalar meydana geldi. Milyonlarca liralık yapılandırma başvurusu alan Sosyal Güvenlik Kurumu, gün ve yaş şartlarını taşıyan ancak borcu olan BAĞ-KUR’lulara emeklilik şansını da tanıdı.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisini Hangi Banka Veriyor?

İmzalanan protokole göre, kredi çekerek emekli olmak isteyen kişilere bu hizmeti yalnızca kamu bankaları sunuyor. Özetle; emeklilik hakkı kazanan ancak borcu bulunan BAĞ-KUR’lular Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan kredi kullanabilecek.

Kimler Kredi Çekerek Emekli Olabilir?

Kredi çekerek emekli olabilmek için kişinin emekli olmaya hak kazanmış olması gerekiyor. Kişinin BAĞ-KUR’u dondurulmuş olsa dahi kredi kullanarak emekliye ayrılabiliyor. Ayrıca bu protokolden yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış kişiler de faydalanabiliyor. BAĞKUR emeklilik kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin 3600 gün şartı, 15 yıl sigortalılık süresi gibi şartları taşıyor olması gerekiyor.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Faiz Oranı

İmzalanan protokole istinaden kredi çekerek emekli olmak isteyen BAĞ-KUR’lular, bahsi geçen kamu bankalarından 36 ay vade ve 1.60 faiz oranıyla kredi kullanabilecek.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Son Başvuru Tarihi ve Başvuru Yeri

Kredi çekerek emekli olmak isteyen kişiler için son başvuru tarihi ise 1 Şubat 2021’de sona eriyor. Bu protokolden faydalanmak isteyen kişilerin önce bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvuru yapması, buradan temin edecekleri evrakları ise ilgili kamu bankalarına teslim ederek emekli olabileceklerini kanıtlaması gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanmasıyla başvuru aşamaları da tamamlanmış sayılıyor.
 
İlginizi çekebilir: 2020 YILI SGK Teşvikleri – Sebebi / Amaçları / Kapsamı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*